NatureBox Review!

Howdy readers and Happy Tuesday! Is it just me or does the week go by fast? Oh wait I’m on summer break which means everything is in slow motion. Teachers report back in a few weeks and I’m sosososo sad. I really want to sit in a corner rocking back and forth singing a hymn or something. The bright side is that I will be back into my regular eating routine so there is very little room for error!

About three weeks ago we ordered from Nature Box since their ad is constantly showing in my Facebook feed. I’m almost certain you’ve seen it too. I was curious and intrigued at what the fuss was all about. These were snacks touted as healthy, no additives, good for you…ok well I can dig that. It took about two weeks from order date to the first delivery. They have a few options to choose from so we went with the medium sized box which contained 5 different snacks with 2 of each. The first delivery is a Discovery Box they call it. It contained a variety of snacks they chose for us. Here’s what was inside.

20130729-215725.jpg
Of course the first thing we checked was the allergens. Unfortunately if you have a peanut or tree nut allergy, many of the snacks they offer won’t work for you. Since Lady S has both allergies, she couldn’t eat any of it.

Now onto the taste review of all of it.

  • Tuscan Summer Mix – Italian spiced trail mix that has a variety of seeds, sun dried tomatoes and other things. This was simply divine! Mister S enjoyed this one. It’s not too overpowering and taste delicious.
  • Mango Almond Bites – this is light and crispy. I enjoyed these the most! They have a light flavor and a great crunch. Very few ingredients but really good!
  • Tart mix – this is pretty simple…dried apples and cranberries. Good and good for you.
  • Cherry Crumble Granola – this one was divine as well and could be used as a topping for ice cream. Because of its texture, soft and chewy, it didn’t work out well for a snack by itself.
  • Plantains – we were not a fan of these. They were quite bland tasting. We trashed these.
  • All in all its a great service although the lowest priced option is 19.95 per month with 5 single bags of snacks. That puts the cost at around $4.00 per bag for 3-6 ounces of snacks. Kind of pricey for such a small amount of goods. For a family of 3-4 I would recommend the next size subscription offer at 29.95 per month. Your cost will be around $3.00 per bag except you get 10 bags of snacks.

    After your first delivery, you can choose what snacks you want and their interface is fairly easy to use.

    If you would like to try a box for yourself follow the link HERE

    Off to celebrate my birthday!
    Toodles!
    Ro

    Advertisements